Založ si blog

Ukončime dvojrýchlostný kraj

Banskobystrický kraj patrí medzi kraje s obrovským potenciálom. Máme šikovných ľudí, krásnu prírodu a kvalitnú pôdu pre poľnohospodárstvo. Jedným dlhodobo podceňovaným, respektíve ignorovaným problémom je však rozdielna úroveň ekonomického rozvoja južných a severných okresov. Pri stretnutiach s občanmi z južných okresov a stretnutiami zo severných okresov počúvam, že je medzi nimi zásadný rozdiel. Ich problémy diametrálne odlišné. Len z pohľadu na štatistiky je to vidieť v rozdielnej miere nezamestnanosti. Na „severe“ je nezamestnanosť na úrovni 8,64%, na juhu je to na úrovni 19,24%. Cestná sieť je tiež oveľa kvalitnejšia na severe ako juhu. Sever je priemyselnejší, pričom na juhu je nájsť továreň alebo väčšiu fabriku náročná úloha.

Rozdielny vývoj v rôznych regiónoch je vec, ktorá sa stáva vo všetkých krajinách a krajoch po celom svete. Avšak bežné nie je to, že na tento vývoj rezignujeme a necháme to tak. Presne to sa stalo s naším južnými okresmi. Nechali sme ich svoju osudu.

Tento stav musíme raz a navždy skončiť. Južné okresy nemôžu už naďalej fungovať na okraji záujmu. Pre južné okresy som so svojím tímom pripravil špeciálny program pre rozvoj. V prvom rade bude zástupca predsedu BBSK, ktorý bude mať na starosti päť južných okresov. Bude mať k dispozícií regionálne oddelenie a jeho cieľom bude rozvoj juhu. Podobnú štruktúru vytvoríme samozrejme aj pre osem okresov na severe kraja. Ako nástroj na realizáciu zámerov vytvoríme fond regionálneho rozvoja. O jeho využití budú spolurozhodovať obyvatelia jednotlivých okresov v spolupráci s volenými zástupcami. Mojim programom pre obnovu juhu je:

Koordinácia podpory

Nemôže sa stať, že pravá ruka nebude vedieť, čo robí ľavá ruka. Vytvoríme koordinačný orgán rozvoja juhu Slovenska, tak, aby v ňom boli zastúpení zamestnávatelia, zástupcovia obcí, vládnych orgánov, a samozrejme župní úradníci. Len sústredenými a koordinovanými krokmi dokážeme pohnúť so súčasným stavom.

Zároveň finančne podporíme rozvojové projekty, ktoré budú súčasťou dohodnutej stratégie. Chceme, aby sa urýchlil rozvoj južných okresov a to spolupôsobením nielen miestnych a štátnych zdrojov, ale aj zdrojov BBSK. Zároveň budeme koordinovať rozvoj celej oblasti, pripravovať nové rozvojové spoločné projekty, hlavne v oblasti poľnohospodárstva a podporíme zapojenie územia do cezhraničnej spolupráce.

Podpora miestneho rozvoja

Efektívny miestny rozvoj vidím v zlepšení spolupráce medzi mestom a vidiekom, hlavne v oblasti kvality a dostupnosti základných verejných služieb a infraštruktúry. Podporíme vznik miestnych rozvojových partnerstiev a vypracovanie ich plánov rozvoja. Zároveň vyčleníme aj financie na podporu ich rozvojových projektov podľa ich prioritných potrieb. Jednou z oblastí podpory bude aj obnova objektov ľudovej architektúry v spolupráci so samosprávami. Chceme týmto opatrením nielen uchovať kultúrne hodnoty, ale aj vyriešiť otázku bývania mladých ľudí a ich uplatnenia sa. Zároveň tým podporíme zamestnanosť a vytvoríme podmienky pre demografické oživenie vidieka.

Rozvoj vidieka a vidieckej ekonomiky

Chcem, aby sa v našom najvidieckejšom kraji podpora vidieka stala najvýznamnejšou prioritou regionálneho rozvoja, ktorá prispeje k vytvoreniu nových pracovných miest a k zvýšeniu kvality života vo vidieckych oblastiach a zároveň k vyššej produkcii a odbytu zdravých potravín. Vytvoríme doplnkové zdroje pre financovanie realizácie rozvojových stratégií miestnych akčných skupín. Pomôžeme obciam a vidieckym partnerstvám pri oživení miestnej ekonomiky a vytváraní nových pracovných miest na báze využitia miestnych zdrojov pri budovaní sebestačnosti. Našu podporu by sme mali sústrediť aj na pomoc pre uchovanie jedinečnosti a špecifík našich vidieckych regiónov, propagáciu ich originálnych produktov a dobrých príkladov praxe a na odbornú pomoc pri zostavovaní programov oživenia miestnej ekonomiky.

Len takto dokážeme zabrániť ďalšiemu prehlbovaniu rozdielu medzi severom a juhom. Viem, že som sa zaviazal k veľkému sľubu. No bez toho, aby sme nahlas povedali, čo je zle, sa nepohneme ďalej. A Banskobystrický kraj a jeho obyvatelia si po štyroch rokoch izolácie na čele s Kotlebom zlepšenie životnej úrovne zaslúžia.

 

Autor je kandidátom na župana Banskobystrického samosprávneho kraja

Kotlebov koniec?

27.11.2017

Marian Kotleba zbalil kufre a onedlho odovzdá funkciu predsedu BBSK Jánovi Lunterovi. Asi dobre vedel prečo kúpil „stranícke“ centrum v Jakube. Problém však bude mať. Problém s parkovaním. viac »

Slovensko Vám nedáme!

25.10.2017

Neviem akým právom si predstavitelia ĽS NS privlastňujú Slovensko. Slovensko nie sú oni. Slovensko sme my všetci. Všetci vrátane „cigánskych parazitov“, „bratislavských sionistov“, ale viac »

SNS: Vyjadrenie k vnútropolitickej situácií

Boris Kollár by sa nemal vyjadrovať k téme mafie, vyhlásil národniar Danko

18.03.2018 17:50

Slušné Slovensko nemôže podľa Andreja Danka reprezentovať človek z mafiánskych kruhov, kamarát mafiánov.

TOMÁŠ: Reakcia na TB strany SaS

Vyhlásenie kultúrnej obce k nominícii Erika Tomáša na post ministra kultúry

18.03.2018 17:26

Vyslovujeme dôvodné obavy, že po ministrovi M. Maďaričovi by bola táto nominácia krokom späť v kvalite vedenia tohto rezortu, ktorý má prinášať do spoločnosti dôležité hodnotové impulzy a tiež formovať verejnú diskusiu, píše sa vo vyhlásení.

Bašár Asad

Bašár Asad navštívil vojakov vo východnej Ghúte

18.03.2018 17:20

Sýrska štátna televízia odvysielala v nedeľu zábery, ktoré zachytávali prezidenta Asada stojaceho pri tanku alebo v rozhovore s vojakmi na ulici vo východnej Ghúte.

Michal Horsky

Zomrel politológ Michal Horský

18.03.2018 16:50

V rokoch 1990-92 bol poslancom Snemovne národov Federálneho zhromaždenia, bol aj jedným zo zakladateľov Trnavskej univerzity.

Stano Mičev

Chcem vyviesť Banskobystrický kraj z izolácie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 5591x
Priemerná čítanosť článkov: 1864x

Autor blogu

Kategórie