Založ si blog

Ukončime dvojrýchlostný kraj

Banskobystrický kraj patrí medzi kraje s obrovským potenciálom. Máme šikovných ľudí, krásnu prírodu a kvalitnú pôdu pre poľnohospodárstvo. Jedným dlhodobo podceňovaným, respektíve ignorovaným problémom je však rozdielna úroveň ekonomického rozvoja južných a severných okresov. Pri stretnutiach s občanmi z južných okresov a stretnutiami zo severných okresov počúvam, že je medzi nimi zásadný rozdiel. Ich problémy diametrálne odlišné. Len z pohľadu na štatistiky je to vidieť v rozdielnej miere nezamestnanosti. Na „severe“ je nezamestnanosť na úrovni 8,64%, na juhu je to na úrovni 19,24%. Cestná sieť je tiež oveľa kvalitnejšia na severe ako juhu. Sever je priemyselnejší, pričom na juhu je nájsť továreň alebo väčšiu fabriku náročná úloha.

Rozdielny vývoj v rôznych regiónoch je vec, ktorá sa stáva vo všetkých krajinách a krajoch po celom svete. Avšak bežné nie je to, že na tento vývoj rezignujeme a necháme to tak. Presne to sa stalo s naším južnými okresmi. Nechali sme ich svoju osudu.

Tento stav musíme raz a navždy skončiť. Južné okresy nemôžu už naďalej fungovať na okraji záujmu. Pre južné okresy som so svojím tímom pripravil špeciálny program pre rozvoj. V prvom rade bude zástupca predsedu BBSK, ktorý bude mať na starosti päť južných okresov. Bude mať k dispozícií regionálne oddelenie a jeho cieľom bude rozvoj juhu. Podobnú štruktúru vytvoríme samozrejme aj pre osem okresov na severe kraja. Ako nástroj na realizáciu zámerov vytvoríme fond regionálneho rozvoja. O jeho využití budú spolurozhodovať obyvatelia jednotlivých okresov v spolupráci s volenými zástupcami. Mojim programom pre obnovu juhu je:

Koordinácia podpory

Nemôže sa stať, že pravá ruka nebude vedieť, čo robí ľavá ruka. Vytvoríme koordinačný orgán rozvoja juhu Slovenska, tak, aby v ňom boli zastúpení zamestnávatelia, zástupcovia obcí, vládnych orgánov, a samozrejme župní úradníci. Len sústredenými a koordinovanými krokmi dokážeme pohnúť so súčasným stavom.

Zároveň finančne podporíme rozvojové projekty, ktoré budú súčasťou dohodnutej stratégie. Chceme, aby sa urýchlil rozvoj južných okresov a to spolupôsobením nielen miestnych a štátnych zdrojov, ale aj zdrojov BBSK. Zároveň budeme koordinovať rozvoj celej oblasti, pripravovať nové rozvojové spoločné projekty, hlavne v oblasti poľnohospodárstva a podporíme zapojenie územia do cezhraničnej spolupráce.

Podpora miestneho rozvoja

Efektívny miestny rozvoj vidím v zlepšení spolupráce medzi mestom a vidiekom, hlavne v oblasti kvality a dostupnosti základných verejných služieb a infraštruktúry. Podporíme vznik miestnych rozvojových partnerstiev a vypracovanie ich plánov rozvoja. Zároveň vyčleníme aj financie na podporu ich rozvojových projektov podľa ich prioritných potrieb. Jednou z oblastí podpory bude aj obnova objektov ľudovej architektúry v spolupráci so samosprávami. Chceme týmto opatrením nielen uchovať kultúrne hodnoty, ale aj vyriešiť otázku bývania mladých ľudí a ich uplatnenia sa. Zároveň tým podporíme zamestnanosť a vytvoríme podmienky pre demografické oživenie vidieka.

Rozvoj vidieka a vidieckej ekonomiky

Chcem, aby sa v našom najvidieckejšom kraji podpora vidieka stala najvýznamnejšou prioritou regionálneho rozvoja, ktorá prispeje k vytvoreniu nových pracovných miest a k zvýšeniu kvality života vo vidieckych oblastiach a zároveň k vyššej produkcii a odbytu zdravých potravín. Vytvoríme doplnkové zdroje pre financovanie realizácie rozvojových stratégií miestnych akčných skupín. Pomôžeme obciam a vidieckym partnerstvám pri oživení miestnej ekonomiky a vytváraní nových pracovných miest na báze využitia miestnych zdrojov pri budovaní sebestačnosti. Našu podporu by sme mali sústrediť aj na pomoc pre uchovanie jedinečnosti a špecifík našich vidieckych regiónov, propagáciu ich originálnych produktov a dobrých príkladov praxe a na odbornú pomoc pri zostavovaní programov oživenia miestnej ekonomiky.

Len takto dokážeme zabrániť ďalšiemu prehlbovaniu rozdielu medzi severom a juhom. Viem, že som sa zaviazal k veľkému sľubu. No bez toho, aby sme nahlas povedali, čo je zle, sa nepohneme ďalej. A Banskobystrický kraj a jeho obyvatelia si po štyroch rokoch izolácie na čele s Kotlebom zlepšenie životnej úrovne zaslúžia.

 

Autor je kandidátom na župana Banskobystrického samosprávneho kraja

Niekoľko poznámok ku kultúrnej politike štátu.

14.05.2018

Kultúrnou politikou sa zaoberám viac ako dve desaťročia. Musím však konštatovať, že nič mimoriadne sa za toto obdobie neudialo. Áno vznikli fondy, ktoré napríklad rozhýbali audiovíziu, vznikol viac »

Kotlebov koniec?

27.11.2017

Marian Kotleba zbalil kufre a onedlho odovzdá funkciu predsedu BBSK Jánovi Lunterovi. Asi dobre vedel prečo kúpil „stranícke“ centrum v Jakube. Problém však bude mať. Problém s parkovaním. viac »

Slovensko Vám nedáme!

25.10.2017

Neviem akým právom si predstavitelia ĽS NS privlastňujú Slovensko. Slovensko nie sú oni. Slovensko sme my všetci. Všetci vrátane „cigánskych parazitov“, „bratislavských sionistov“, ale viac »

United Nations Mandela

V sídle OSN odhalili sochu Nelsona Mandelu

24.09.2018 17:07

Organizácia si ho tak uctila pri príležitosti stého výročia jeho narodenia.

putá, zatknutie, kriminalita, zločin,

V Nórsku odsúdili inžiniera iránskeho pôvodu, navádzal na terorizmus

24.09.2018 16:42

Muž na súde poprel, že by vyzýval na teroristické útoky. Tvrdil, že jeho plánom bolo preniknúť do IS, aby ho zničil zvnútra.

pištoľ, zbraň, lúpež, krádež, zlodej

Päťročný chlapec sa zastrelil nájdenou zbraňou

24.09.2018 16:31

Chlapček bol sám v izbe, v ktorej našiel strelnú zbraň. V dome boli aj traja jeho súrodenci.

Islamský štát, poprava, aktivista

V Nemecku odsúdili dvoch mužov za vojnové zločiny v Sýrii

24.09.2018 16:22

Sýrčan, ktorý dostal doživotný trest, podľa súdu odišiel v roku 2015 zo Sýrie do Nemecka, kde ho v utečeneckom tábore spoznala jedna z obetí.

Stano Mičev

Snažím sa myslieť ľavicovo...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 7316x
Priemerná čítanosť článkov: 1829x

Autor blogu

Kategórie